Přehrát video

Do našich vinic patří ŽIVOT

Zrodila se parta, která pomáhá revitalizovat vinohrad. Adoptovali kousek vinice, starali se o ni a přivedli ji zpět k životu. Po práci odpočívali v prostředí se skvělou atmosférou. Připravili jsme pro ně koncerty, workshopy a spoustu zážitků, které nikde jinde nezažili.

bck
icon

Našli jsme
50 statečných,
kteří mají chuť zachránit vinohrady
na Slovensku

Vinohradnictví má u nás více než 1200letou historii. Za tu dobu se stihlo vybudovat množství krásných zákoutí po celém Slovensku. Mnoho z nich však nyní chátrá a s nimi i kus tradice. Lidé už nemají čas se o ně starat nebo je považují za kus zbytečného prostoru vhodného pro developera.

Adoptovali jsme část zanedbaného vinohradu ve Svätém Juru a společně ho zrevitalizovali. Naší odměnou byly kromě sladkých hroznů i nové zážitky. Zažili jsme koncerty, workshopy, dobré jídlo a hlavně jsme potkali lidi, s kterými si rozumíme. Postarali jsme se o révu a o to, abychom se pobavili.

Tak jako je vinohradnictví zakořeněno v naší historii, je hroznové víno srdcem Viney. Právě proto podporujeme slovenské vinice. Tento rok jsme na trh uvedli limitovanou edici Vinea Muškát moravský, která pochází z letošní úrody z jihoslovenské vinařské oblasti.

Vrátili jsme život do slovenských
vinohradů!

hrozno

Jak
to celé probíhalo?

Na začátku jsme si sice zašpinili ruce, ale na konci nás čekala zasloužená odměna.
A co chutná lépe než plody vlastní práce?

icon
icon
icon

Červenec
Očista

Pečovali jsme o révu. Otrhali jsme lístky, odstranili výhonky a vyklučili vinohrad. Hlavu jsme si po práci vyčistili na soukromém koncertě.

icon
icon

Srpen
Grape

Užili jsme si atmosféru na festivalu Grape. Zapomněli jsme na starosti.
A podělili jsme se o své zkušenosti z vinic s ostatními lidmi.

icon
icon

Září
Sklizeň

Sklidili jsme plody své práce. Rukama nám prošlo až 800 kg hroznů.
Z nich dokážeme dostat více než 500 litrů šťávy. Zaslouženou odměnou nám byla chutná večeře a dobrý koncert.

icon
icon

Říjen
Lisovačka

Na poslední nadupané akci jsme se naučili, jak z hroznů lisovat sladkou šťávu. Dozvěděli jsme se o výrobě moštu a o procesu výroby vína. Zakončili jsme to velkou oslavou a skvělou husičkou.

icon
icon

Kdo doprovázel
statečné?

Jsme lidé, kteří milují hrozny, révu a všechno, co k tomu patří. Věříme, že vinohrad nám lásku, kterou mu dáme, několikanásobně vrátí.

Michal Bažalík

Michal Bažalík

K hroznům si našel cestu již při nástupu na školu vinohradnictví a vinařství v Lednici. Ta probudila jeho vášeň pro vinnou révu. Po dokončení školy se rozhodl odejít z velkoměsta do malebného prostředí Svätého Jura, kde revitalizoval až 2 hektary vinic a stará se o ně. Nebojí se přitom používat netradiční postupy. Základem je, aby bylo vše ekologické. V tom vidí budoucnost.

Andrej Kukumberg

Andrej Kukumberg

Vinohradnictví má v krvi. A to pořádně dlouho. V jeho rodině je tato tradice již od roku 1891. Dnes obhospodařuje přes 3 hektary vinohradů. Z jeho lásky k vinné révě se stalo až poslání. V roce 2013 založil občanské sdružení CHRAŇME VINOHRADY, jehož hlavním cílem je ochrana a obnova původních vinohradů.

Miro Miklovič

Miro Miklovič

Před 6 lety se rozhodl vyměnit práci v komerčním světě reklamy za fulltime v prostředí vinohradů. Pracovat s hrozny však začal již před více než 20 lety. Tehdy se přestěhoval do Svätého Jura a obnovil starý vinohradnický dům v historickém centru. Dnes spravuje 1 hektar svätojurských vinohradů v bio režimu. K tomu oživuje další téměř půl hektar vinohradů.

Štefan Achberger

Štefan Achberger

Už jako malý kluk miloval vinohrady. Starat se o hrozny pomáhal svým prarodičům. Od nich nakonec i převzal vinici, ve které pracuje dodnes. Vášeň pro tuto tradici mu zůstala a stále roste. Pracuje tak jako kdysi jeho babička a dědeček. Starými osvědčenými metodami.

Braňo Bahna

Braňo Bahna

Nebo jak mu domácí říkají – svätojurský vinicobuditeľ. Tento titul si vysloužil za propagaci svätojurského vína a za iniciativní myšlenku vybudování vinohradnického skanzenu. A mezi prvními se pustil do projektu „Adoptuj si vinici“. Dnes obhospodařuje přibližně 3 hektary vinic a obnovuje další. O ty se stará zcela ekologicky a bez jakýchkoliv pesticidů. Staví na tradičních metodách, ale s vlastním inovativním přístupem.

icon
icon

Poznejte krásnou
Svätojurskou
vinařskou oblast

Svätý Jur je starobylé městečko, které leží ve vinorodém kraji na úpatí Malých Karpat, necelých 14 km od Bratislavy. Historické jádro Svätého Jura bylo prohlášeno za městskou památkovou rezervaci.

Předpokládá se, že obyvatelé Svätého Jura se vinařství věnovali již v 11. století. Svätý Jur se zásluhou vinařství a německých kolonistů zformoval v zeměpanské městečko s vlastní samosprávou.

Z válečných škod a ze živelních pohrom, které Svätý Jur postihly zejména v 15. a 16. století, se obyvatelé městečka vzpamatovávali snadněji právě díky vinohradnictví, které bylo značně ziskovým odvětvím výroby.

Po získání privilegií svobodného královského města byl Svätý Jur právně na úrovni takových měst, jako byla Bratislava, Trnava či Košice. Koncem 17. a začátkem 18. století však přišla krize.

Dnes se Svätému Juru daří. Má i vlastní vinohradnický spolek, který sdružuje více než 50 členů – počínaje nadšenci, malými vinaři a obdělávateli vinic až po známé vinařské firmy a profesionální vinaře. Hlavním posláním spolku je podpora a propagace svätojurského vinohradnictví.

icon
icon

Podívejte se, jak jsme se měli
na vinici

icon

Vracíme se
do vinic!

Už na začátku roku 2017 připravujeme
novou kampaň.

Ve vinohradech sice zůstaneme, ale můžete se těšit na ještě více zajímavostí, a to i pro ty, kteří nemohou přijít přímo na akci.

Sledujte naši stránku
a
Facebook pro více informací.

Facebook